Ar verta investuoti į sidabro juvelyriką?

Ar verta investuoti į sidabro juvelyriką?

Sidabras juvelyrikoje naudojamas jau daugiau nei 4000 metų ir jo populiarumas iki šiol nė kiek neblėsta. Sidabriniai papuošalai išpopuliarėjo Skandinavijoje dar Vikingų eros metu. Didieji Šiaurės Vikingai sukūrė daugybę apyrankių, grandinėlių, žiedų, pakabukų bei kitos juvelyrikos iš sidabro ir tai paskatino šio nuostabaus metalo naudojimą vėlesniuose amžiuose.

Sidabras juvelyrikoje naudojamas jau daugiau nei 4000 metų ir jo populiarumas iki šiol nė kiek neblėsta. Sidabriniai papuošalai išpopuliarėjo Skandinavijoje dar Vikingų eros metu. Didieji Šiaurės Vikingai sukūrė daugybę apyrankių, grandinėlių, žiedų, pakabukų bei kitos juvelyrikos iš sidabro ir tai paskatino šio nuostabaus metalo naudojimą vėlesniuose amžiuose. „Kaip taurusis metalas, sidabras visuomet išlaikys ilgaamžiškumo jausmą, todėl, nenustebinsime sakydami, kad sidabriniai papuošalai yra vieni populiariausių juvelyrikos rinkoje.“ – apie papuošalų tendencijas pasakoja UAB Trollbeads Baltics marketingo vadovė Eglė Ignatavičiūtė.

MEDŽIAGA

Sidabras yra cheminis elementas, Mendelejevo lentelėje žymimas Ag (lot. argentum). Tai elastingas metalas, kuris yra minkštesnis net už auksą. Jo ypatinga savybė, dėl kurio jį vertina juvelyrai yra galimybė sidabrą nupoliruoti iki veidrodinio spindesio, o jo tipiškas spalvos lengvumas priklauso nuo metalo šviesą atspindinčių savybių. Dažnai juvelyrikoje naudojamas 925 prabos metalas, emaliavimui – 970 prabos, o įvairiems indams – 800 prabos sidabras. Skaičiai, kaip 925 garantuoja, kad naudojama medžiaga yra sudaryta iš 92,5% sidabro, o likęs procentas yra priemaišos. Kuo mažiau priemaišų – tuo grynesnis metalas. Prieš įsigydami sidabrinių juvelyrikos dirbinių, atkreipkite dėmesį, kad Lietuvoje yra leistinos tik kelios sidabro prabos: 800, 830, 925, 999. Prekyboje atsiradę mažesnės prabos sidabro gaminiai ir parduodami, kaip sidabras yra neleistini, o pardavėjas nusižengia įstatymui, nes tokios prekės nėra traktuojamos kaip tauriojo metalo gaminiai. Kita vertus, visiškai grynas sidabras būtų tiesiog per minkštas juvelyrikos gamybai ir neveikiamas oksidacijos, kuri dažnai vertinama neigiamai, tačiau pasak Eglės Ignatavičiūtės, dažnai juvelyrikos gamintojai, kaip pavyzdžiui, Trollbeads, oksidaciją laiko šio metalo privalumu, na o Sif Jakobs prekės ženklo gamintojai, atvirkščiai - renkasi kuo šviesesnį sidabrą ir jį dengia rodžiu, tam, kad sustabdytų tauriojo metalo oksidacijos procesą.

OKSIDACIJA

Bet koks papuošalas, ilgai laikomas dėžutėje arba neteisingai prižiūrimas, oksiduojasi. Tačiau kai kurie juvelyrai pasinaudoja šiuo procesu tam, kad suteiktų gaminiui charakterį ir išskirtinę išvaizdą. Trollbeads Baltics marketingo vadovė Eglė Ignatavičiūtė atskleidė, jog jų partnerių juvelyrų naudojamas oksidacijos metodas yra toks pat, kaip ir natūralusis procesas, kai oras veikia sidabrą, tik truputėlį paspartintas oksiduojančiu tirpalu. Pasak pašnekovės, oksidacija juvelyrams suteikia galimybę sukurti išskirtinius dizainus, suteikti gaminiui autentiškumo ir pabrėžti detales, kurios nebūtų matomos spindinčiame metale.

 

KĄ DARYTI JEIGU SIDABRINIS PAPUOŠALAS PATAMSĖJO

Oksidacija, nors ir yra naudojama kai kurių juvelyrų, nėra gera naujiena tiems, kurie įsigijo spindintį ir šviesų sidabro papuošalą. Šis natūralusis procesas yra neišvengiamas, tačiau tinkamai prižiūrimi papuošalai tarnaus ilgus metus. „Tam, kad papuošalai būtų švarūs ir spindintys, reguliariai poliruokite juos sidabrui valyti skirta servetėle, kurią galite įsigyti daugumoje juvelyrikos pardavimo vietų. Jeigu papuošalas lengvai neišsivalo jam skirta priemone, nuneškite gaminį pas juvelyrą. Jokiu būdu nenaudokite cheminių valiklių ar kitokių valomųjų priemonių, kadangi jose gali būti tokių cheminių medžiagų, kaip peroksidas ir baliklis, galinčių sugadinti jūsų mylimą juvelyriką.“ – pataria juvelyrikos gaminių pardavimų ekspertė Miglė Milmontė.

4 PATARIMAI, KAIP PRIŽIŪRĖTI SIDABRO JUVELYRIKĄ

  1. Nenešiojamas sidabro apyrankes, auskarus, vėrinius ar žiedus rekomenduojama laikyti sandarioje dėžutėje ar maišelyje ir atskirti juos nuo auksinių papuošalų, kad apsaugotumėte sidabro papuošalus nuo oksidacijos.

 

  1. Vasaros metu sidabriniai papuošalai tampa itin pažeidžiami. Prisiminkite, jog prakaitas ir drėgmė verčia sidabrą juoduoti. Kūno priežiūros priemonės, kaip losjonas, apsauginis kremas nuo saulės, o ypatingai kvepalai, taip pat oksiduoja sidabrą, tad venkite bet kokio sąlyčio su šiais produktais. Rekomenduotina, kad  papuošalai būtų paskutinis žingsnis formuojant Jūsų įvaizdį ir atliekant grožio ritualus.

 

  1. Nedėvėkite sidabrinių papuošalų sportuojant ar leidžiant laiką prie vandens, o taip pat nelaikykite savo papuošalų dėžučių vonios kambaryje tam, kad išvengtumėte drėgmės poveikio.

 

  1. Venkite dėvėti sidabro papuošalus tvarkantis namuose ar dirbant sode. Buityje naudojami chemikalai bei darbo įrankiai gali negrįžtamai paveikti juvelyriką.

 

Sidabras yra nuostabus taurusis metalas, kuris dėl savo unikalių savybių yra mylimas tiek juvelyrų, tiek pirkėjų. Tai vienas iš vertingiausių metalų, tad investavę savo pinigus į juvelyrinį dirbinį iš sidabro ir jį tinkamai prižiūrėdami, papuošalu galėsite džiaugtis ilgus metus. Pasak Robert Kiyosaki, daugelio populiarių knygų apie investavimą autoriaus, šiuo metu vienas iš geriausių sąlygų investicijoms suteikia žaliavos. Investicijų guru pareiškė, jog geriausia žaliava investicijai yra sidabras, tad įsigiję sidabro dirbinių, o galbūt net ir vienetinį kolekcionierių gaminį ir jį taisyklingai prižiūrėję, galite būti tikri, kad ateityje jį galėsite parduoti brangiau.